دکتر بابک باب شریف ، متخصص چشم و فوق تخصص جراحی پلاستیک پلک و زیبایی و لیزر - تلویزیون و چشم

تلویزیون و چشم

تماشاي تلويزيون از فاصله نزديک برخلاف تصور عموم مردم، در ضعيف شدن چشم تأثيري ندارد. بسياري اوقات ملاحظه مي شود که پدر و مادرها وقتي از ضعيف شدن چشم فرزندشان مطلع مي شوند دليل آن را تماشاي تلويزيون از نزديک مي دانند، درصورتي که اصولاً تلويزيون نقشي در ضعيفي چشم ندارد.

• ضعيفي چشم يک مکانيسم ژنتيکي دارد و بطور اتوماتيک اتفاق مي افتد و ربطي به تماشاي تلويزيون ندارد .

• اولين تلويزيون هايي که ساخته شد و به بازار آمد در اشعه تابشي خود اشعه ايکس داشتند که اين پرتو براي چشم و ديگر ارگان هاي بدن مضر هست، بنابراين سازندگان و فروشندگان در آن زمان توصيه مي کردند که در فاصله دورتري از تلويزيون بنشينيد. لذا موضوع فاصله گرفتن از تلويزيون از آنجا منشأ گرفته است و البته امروزه اين نوع تلويزيون ها توليد نمي شوند و جاي نگراني وجود ندارد.

• به طور کلي بچه هايي که دچار کاهش بينايي هستند، مجبورند براي واضح تر ديدن تصاوير به تلويزيون نزديک شوند. اين مسئله بايد به عنوان هشداري براي پدر و مادرها قلمداد شود و آنها به محض مشاهده اين رفتارها فرزندشان را براي معاینه نزد چشم پزشک ببرند.

• ضمناً گاهي اوقات بچه ها به علت کاهش شنوايي ممکن است به تلويزيون نزديک شوند که بايستي به آن توجه کرد، يک محيط شلوغ و پر سر و صدا عامل ديگري است که ممکن است فرزند شما را مجبور کند که براي تمرکز بيشتر جهت مشاهده برنامه مورد علاقه خو د، به تلويزيون نزديک شود.

• تماشاي تلويزيون از نزديک تنها ممکن است موجب خستگي چشم شود نه ضعيفي چشم و نور زياد. تلويزيون در اتاق تاريک ممکن است خستگي بيشتري را ايجاد کند، بنابراين در هنگام مشاهده تلويزيون بهتر است که نور اتاق با نور تلويزيون هماهنگ شود.

• والدين محترم بجاي اينکه فرزندشان را از نزديک نشستن به تلويزيون منع کنند اول از سالم بودن بينايي آنها مطمئن شوند. 

آرشيو سه ساله پرسش و پاسخ موارد مرتبط با چشم پزشکي